1. ROZHOVOR s Evou Honkovou - zakladatelkou Modré berušky

Linda_a_j%c3%a1

Rodiče dětí s poruchou autistického spektra a jejich přátelé z Brna a Jihomoravského kraje se rozhodli založit neziskovku a portál Modrá beruška. 

1. Co vás přimělo k založení neziskovky a portálu?

Měli jsme jako rodiče pocit, že právě v našem městě není dostatečná podpora, i když jsme byli členy jiných sdružení. Shodli jsme se, že nás tam vnímají spíše jako ty, kteří jen kritizují, přesto, že oni dělají co mohou. Chtěli jsme to dělat jinak. Modrá beruška je prostě jiná, stejně jako naše děti. Modrá barva je barvou komunikace, to je oblast, ve které mají děti s PAS největší problémy. Symbolem je beruška, protože si myslím, že cílová skupina budou hlavně děti a jejich maminky. Ale nebráníme se ani tatínkům, kteří to právě mohou opět vidět trochu jinak. A vlastně jsme celou dobu čekali, že příletí nějaký anděl a bude nám pomáhat. Po čase jsme zjistili, že nepřiletí a tak přiletěla Modrá beruška :)

2. Jaké jsou vaše plány a cíle v nejbližší době ?

Mám pár nápadů, jak problematiku autismu přiblížit veřejnosti v rámci našeho města. V tuto chvíli nebudu detaily prozrazovat, čtenáře našeho portálu budeme včas informovat. Už nyní mohu ale prozradit, že po velice úspěšné 1. konferenci rodičů dětí s PAS na téma  „Nechceme se bát budoucnosti“, máme v plánu s realizací konference, diskuzních workshopů a akcí pro děti s PAS pokračovat. Doufáme, že se nám podaří mít prostory, zaměstnance a rozjet sociální službu.

3. Důležité pro neziskovku je i PR a fundraising, jak to budete řešit ?

Fundraising budeme řešit přes PR agenturu MyšMaš – paní ředitelku Hedviku Novotnou, která již má v této oblasti zkušenosti. Již několik let spolupracuje s neziskovými organizacemi zaměřenými na pomoc lidem s autismem. Navíc jsme již od dětství kamarádky.V prvním roce života Modré berušky bychom se chtěli zaměřit na zviditelnění Modré berušky, aby se o ní vědělo nejen v Brně.

4. Chcete  spolupracovat s ostatními organizacemi?

Samozřejmě, spolupráce je nejdůležitější. Názory na danou problematiku mohou být různé z pohledu rodičů a odboníků. Je potřeba hledat to, co nás názorově spojuje, ne rozděluje. V tom vidím smysl spolupráce. Ten kdo to vnímá podobně je určitě vítán.

5. Co byste popřála nejen Modré berušce ?

Ať letí dlouho a pomáhá nejen rodičům, ale především dětem. Ať plní jejich sny a přináší jim radost do života, který nemusí být vždy jednoduchý.

Děkujeme za rozhovor.

Příště se můžete těšit na rozhovor s Hedvikou Novotnou - ředitelkou PR agentury MyšMaš ohledně spolupráce s Modrou beruškou.

Eva Honková | 21. 05. 2013

zpět na kategorii Rozhovory

Diskuze