18. ROZHOVOR s Břetislavem Suchardou – zakladatelem PARAWESTERNU v ČR

 

11162504_10203198905808483_1088848577635199896_n_(1)

 

1. Břeťo, prozraď nám něco o sobě?

Podstatné, je to, že jsem celý svůj život pracoval ve volném čase s dětmi a mládeží. V podstatě jsem takový tramp a foglarovec. Časem úplnou náhodou do mého života přišli koníci a další obrovskou náhodou nevidomý kluk. Od něj jsem se dostal k dalším hendikepům.Časem se ukázalo, že mi to tak nějak jde, pracovat ve prospěch hendikepovaných formou westernového ježdění. A protože rád dělám neobvyklé věci, rád se liším a taky jsem obrovsky ješitnej, dal jsem se touto cestou a ono to, občas, přináší pozoruhodné výsledky. Především mě to obrovsky baví. 

2. Co můžeš nabídnout dětem s autismem?

Já bych odpověděl na otázku trošku jinak. Autíkům mohou hodně nabídnout koníci sami o sobě. Autík více vnímá okolní svět "jako kůň" než běžný, zdravý člověk. Proto se snadno naladí na společnou "vlnu" a více se navzájem vnímají. Proto je jim spolu dobře. Jde jen o to, aby trenér koně dokázal vnímat potřeby toho človíčka i koníka a nezasahoval nevhodně, do vznikajícího vztahu. Klasickou chybou je, když maminka, v dobré vůli, cpe své, ještě nedůvěřivé dítě do sedla. Kdyby počkala půl hodiny (nebo tři dny, nebo několik měsíců, každé dítě je jiné) tak si i autík sám řekne a tehdy je vyhráno. Velice často v této situaci říkávám "Počkejte, počkejte, ono to příjde samo. " A druhý pohled. Autista není ve "svém světě" úplně sám. Je kolem něj rodina, přátelé, asistenti. Já došel k názoru, že i pro ně je třeba něco udělat. Dobře zorganizovaná vyjížďka po lesích udělá s maminkou úplné zázraky. A když časem mohou jezdit spolu - mizí starosti, mizí stres a vzniká SPOLEČNÝ zážitek, který jde jen těžko zažít v jiném prostředí. Takže - já prakticky nikdy nepracuji jen s hendikepovaným dítětem. Já učím rodiče pracovat s mým koníkem a jeho dítětem. A samozřejmě jsem u toho. Ze začátku jsem já ten, který to celé vede a postupně ustupuji do pozadí a vytvářím již jen tu jistotu, která je moc a moc potřeba.

3. Modrá beruška k Tobě jezdí již druhým rokem na terapeutický pobyt. Co je na práci s námi nejnáročnější?

Jsem organizační typ. Věci kolem mne musí klapat. Musí do sebe zapadat. Když se řekne, že se jede ve tři, tak deset minut před třetí musí být koníci nachystaní. A pak přijela BERUŠKA. A já si musel zvyknout, že u vašich dětí je spousta věcí jinak. Vaše děti mají jiný svět, jiné mantinely. A ty je potřeba pochopit. Tím spíše, že BERUŠKA  to je více autistů, více jejich rodin, jejich asistentů.  Tady normální měřítka organizování vůbec neplatí. První tři dny jsem byl poněkud rozhozenej. A pak jsme se "přešaltroval" do jiného rytmu. Do jiných měřítek. Do jiného vnímání času a priorit. A šlo to. Šlo to natolik, že se s mojí asistentkou Terezkou na vás těšíme. Když by jste nepřijeli - chyběli by jste nám. Ovšem tohle ve společnosti "normálních lidí" nedokážu vysvětlit. 

4. A naopak. Čím Tě obohacujeme?

V životě každého člověka přichází "předěly". To je chvíle, kdy musí přemýšlet jak, žít dál, jaké mít dále hodnoty, jaké další cíle. Já se stávám "starším pánem" (a věřte, že si to přiznávám nerad). S Beruškou přišli autíci a ti mne naučili, že život není jenom v mantinelech, které jsem znal doposud. Že mantinely můžou být taky úplně jinde. A být úplně jiný. Naučili jste mne daleko většímu nadhledu, daleko větší toleranci a o trošíčku lepšímu pochopení životních hodnot. S váma jsem si potvrdil myšlenku, která už nějakou dobu vznikala. "Lišit se, je normální".

5. Co bys vzkázal pečujícím rodičům?

Nejen rodičům, ale i těm dobrovolníkům a asistentům. Najděte si přátele. Co nejvíc přátel ze světa autistů. Ale i z jiných světů. I ze světa "normálních lidí". Najděte si své záliby, vedle péče o svého autíka. Třeba jen malilinkaté, ale najděte si je. A jestli příjdou chvíle, kdy si budete myslet, že to nejde, je tu Modrá beruška. Modrá beruška je fungujícím důkazem, že to jde.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se opět na další pobyt ;)

Více info: http://parawestern.webnode.cz/

Eva Honková | 24. 10. 2017

zpět na kategorii Rozhovory