Je Sheldon autista? Herečka z Teorie velkého třesku Mayim Bialik tuto otázku zodpověděla přímo geniálním způsobem

Is_sheldon_autistic__the_big_bang_theory_actress_mayim_bialik_gives_this_brilliant_response

Ve spojitosti s Teorií velkého třesku se nepřestává ozývat jedna kontroverzní otázka a tou je: Je Shledon Cooper autista?

Pokud je někdo schopný na tuto otázku uspokojivě odpovědět, je to Mayim Bialik. Herečka, která v seriále hraje Amy, má dokonce sama titul PhD v oblasti neurologie. Což se vám může moc hodit, pokud se vás někdo zeptá na váš názor v obtížné otázce na komedii stereotypů.

A to je přesně to, co se stalo jí na vědecké diskuzi v show Star Talk, kam byla pozvána vědcem Neilem deGrassem Tysonem. 

Celé video (pouze v angličtině) je ke zhlédnutí níže. Zde však máme výtažek její geniální odpovědi na otázku Sheldona, sociálních norem a Aspergerova syndromu.

deGrasse Tyson toto téma otevírá informací, že seriál Teorie velkého třesku se potýká s kritikou pro jeho „stereotypy“, dodává, že Sheldon „je nejblíže někomu, koho by se dalo vnímat jako někoho s Aspergerovým syndromem".

Myslí si Bialik, že je tato kritika oprávněná?

"Řekla bych, že všechny naše postavy v Teorii jsou na neuropsychiatrickém spektru,“ vysvětluje. „O Sheldonovi se často mluví v termínech Aspergera nebo OCD (obsedantně kompulzivní porucha). Má velký problém s bakteriemi, s čísly, má v sobě přesně tu touhu po přesnosti, kterou u OCD vidíme. Všechny naše charaktery mají spoustu zvláštních rysů, které je technicky dělají společensky nekonvenčními.“

Ale pokračuje dál: "Myslím si, že je zajímavé, či až roztomilé, a co by se nemělo mezi lidmi ztratit, je to že my své charaktery nepatologizujeme. Není naším záměrem je léčit nebo dokonce měnit.

A myslím, že pro ty z nás, kteří jsou nekonvenčními lidmi nebo znají či miluji lidi, kteří jsou na některém z druhů spekter, je zajímavé, že nacházíme cestu, jak s tím pracovat. Není vždycky potřeba všechno řešit, léčit nebo nálepkovat.

A na co my se snažíme v naší show poukázat, je skupina lidí, které si okolí často dobíralo, ponižovalo je, říkalo jim, že je nikdy nikdo neocení, že nebudou milování a najednou tu máme skupinu lidí, kteří mají úspěšné kariéry, společensky aktivní životy (které zahrnují i věci jako Dračí doupě a počítačové hry), ale také mají vztahy a plnohodnotný a naplněný život."

Je to nevídaný přístup, zvlášť pro situační komedii, která je očividně inspirovaná něčím víc než jen férovým podílem na pseudo-psychiatrii. Bialy později prozradila i to, že je sama občas využívána jako poradce scénáristů Teorie velkého třesku, když mají problémy. Mimo to s nimi spolupracuje vědecký konzultant David Saltzberg.

zdroj: http://www.radiotimes.com/news/2015-06-15/is-sheldon-autistic-the-big-bang-theory-actress-mayim-bialik-gives-this-brilliant-response

video: https://www.youtube.com/watch?v=2NfmWxYvXP4

Z anglického originálu přeložila Maria Kokešová

Maria Kokešová | 19. 06. 2015

zpět na kategorii Rozhovory se známými osobnostmi

Diskuze